A tartózkodási célok ismertetése

Családi együttélés biztosítása céljából tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, aki tartózkodási, bevándorlási, letelepedési, ideiglenes letelepedési, nemzeti letelepedési vagy EK letelepedési engedéllyel, ideiglenes tartózkodási kártyával, nemzeti tartózkodási kártyával vagy EU tartózkodási kártyával rendelkező harmadik országbeli állampolgár, illetve magyar állampolgár, vagy a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelekező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi I. törvény szerinti tartózkodási kártyával, állandó tartózkodási kártyával vagy huzamos tartózkodási kártyával rendelkező személy családtagja.

  • Kit tekintenek a hatóságok családtagnak? itt olvashatja
  • Kaphat-e családi együttélés biztosítása céljából tartózkodási engedélyt a menekültként elismert személy hozzátartozója? itt olvashatja
  • Milyen okmányokat, okiratokat, iratokat kell benyújtani ? itt olvashatja

Szezonális munkavállalás céljából tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár vendégmunkás kaphat, akinek tartózkodási célja, hogy szezonális munkát végezzen.

  • Milyen okmányokat, okiratokat, iratokat kell benyújtani ? itt olvashatja

Vállalaton belüli áthelyezés célú tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, aki a harmadik országban bejegyzett anyavállalat részéről az EU tagállama(i) területén bejegyzett, egy vállalatcsoporthoz tartozó leányvállalathoz kerül vállalaton belüli áthelyezésre (kiküldésre), és az anyavállalatnál vezető vagy szakértő munkakört lát el, vagy felsőfokú végzettségű gyakornok, és megfelelő gyakorlattal, jogviszonnyal rendelkezik, valamint foglalkoztatása támogatott.

  • A vállalaton belüli áthelyezés fogalma:itt olvashatja
  • Ki lehet vállalaton belül áthelyezett személy?itt olvashatja
  • Mire jogosítja fel a Hosszú távú mobilitási engedély a tulajdonosát? itt olvashatja
  • Milyen okmányokat, okiratokat, iratokat kell benyújtani ? itt olvashatja

Gyakornoki tevékenység folytatása céljából tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, aki igazolja, hogy:

  1. jóváhagyott gyakornokokat fogadó szervezettel kötött gyakornoki szerződés alapján gyakornoki tevékenység folytatása céljából kíván Magyarország területén tartózkodni, és a fogadószervezet írásban kötelezettséget vállalt arra, hogy a gyakornoknak az engedélyezett tartózkodás időtartamát meghaladó tartózkodása esetén – amennyiben a gyakornok a szükséges anyagi fedezettel nem rendelkezik – megtéríti a kiutasításával kapcsolatban felmerült költségeket,
  2. a kérelmezést megelőző két évben szerezte meg a gyakornoki tevékenység folytatásához szükséges felsőfokú végzettségét, vagy, hogy gyakornoki tevékenység folytatásához megfelelő felsőfokú végzettség megszerzésére irányuló tanulmányokat folytat,
  3. a gyakorlat elvégzéséhez szükséges megfelelő nyelvismerettel rendelkezik.

Milyen okmányokat, okiratokat, iratokat kell benyújtani ? itt olvashatja

Hivatalos célból tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, aki:

  1. diplomáciai vagy nemzetközi jogon alapuló más kiváltságot és mentességet élvező személyként vagy családtagjaként,
  2. külföldi állam vagy állami szerv, illetve nemzetközi szervezet hivatalos küldöttségének tagjaként,
  3. sajtótudósítóként,
  4. nemzetközi szerződés, illetve nemzetközi kulturális, oktatási, tudományos együttműködés, valamint kormányszintű nemzetközi segélyprogram keretében tanulmányi, oktatási, tudományos, képzési, továbbképzési célból,
  5. nemzetközi szerződés alapján a Magyarországon működő tudományos, oktatási, kulturális intézmények személyzetének tagjaként vagy ezen intézmények tevékenységi körében beutazó személyként

kíván Magyarország területén tartózkodni.

Milyen iratokat kell benyújtani ? itt olvashatja

EU Kék Kártyát az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, aki

  1. a munkakörének ellátásához szükséges felsőfokú szakmai (magas szintű) képesítéssel, vagy meghatározott idejű releváns magas szintű szakmai képzettséggel rendelkezik,
  2. az Európai Unió tagállama által kiállított EU Kék Kártyával rendelkezik és a kártyát kiállító tagállamban legalább 12 hónapig jogszerűen tartózkodott, vagy a második tagállamban 6 hónapot tartózkodott.

Az EU Kék Kártya a birtokosát valamely tagállam területén történő tartózkodásra és egyúttal magas szintű képzettséget igénylő – a 2023. évi XC. törvény 39. §-ban meghatározott feltételek szerinti – munka vállalására jogosítja.

  • Ki tekinthető magas szintű képzettséggel rendelkezőnek? itt olvashatja
  • Melyek a 2023. évi XC. törvény 39. §-ában meghatározott feltételek? itt olvashatja
  • Milyen okmányokat, okiratokat, iratokat kell benyújtani ? itt olvashatja

Álláskeresési vagy vállalkozásindítási célú tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, aki:

  1. érvényes kutatási célú tartózkodási engedéllyel rendelkezik és igazolja, hogy kutatási tevékenységét befejezte,
  2. érvényes tanulmányi célú tartózkodási engedéllyel rendelkezik és igazolja, hogy tanulmányait sikeresen befejezte és a harmadik országbeli állampolgár által betölteni kívánt állás, illetve az általa indítani kívánt vállalkozás illeszkedik a kutatás vagy az elvégzett tanulmányok szintjéhez.
  • Milyen okmányokat, okiratokat, iratokat kell benyújtani ?itt olvashatja

Kutatás céljából tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, aki:

  1. külön jogszabály szerint akkreditált kutatószervezettel kötött fogadási megállapodás alapján tudományos kutatás folytatása céljából kíván Magyarország területén tartózkodni, és
  2. a kutatószervezet írásban kötelezettséget vállalt arra, hogy a kutatónak az engedélyezett tartózkodás időtartamát meghaladó tartózkodása esetén – amennyiben a kutató a szükséges anyagi fedezettel nem rendelkezik – megtéríti a kiutasításával kapcsolatban felmerült költségeket.

Az Európai Unió tagállama által kutatás céljából kiadott tartózkodási engedéllyel rendelkező harmadik országbeli állampolgár kutatói hosszú távú mobilitási tartózkodási engedélyt kaphat, amellyel száznyolcvan napot meghaladóan tartózkodhat Magyarország területén, amennyiben akkreditált kutatószervezettel kötött fogadási megállapodás alapján tudományos kutatása egy részét a magyarországi kutatószervezetnél kívánja folytatni. A kutatói hosszú távú mobilitási tartózkodási engedély iránti kérelmet előterjesztő harmadik országbeli állampolgár kutató első tagállam által családtagi jogállására tekintettel kiállított érvényes tartózkodási engedéllyel rendelkező családtagja jogosult a kutatói hosszú távú mobilitási tartózkodási engedélyre.

Gyógykezelés céljából tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, aki:

  1. gyógykezelés céljából kíván Magyarország területén tartózkodni,
  2. kiskorú gyermekét vagy önmaga ellátására képtelen más családtagját kíséri Magyarország területére gyógykezelés céljából.
  • Milyen okmányokat, okiratokat, iratokat kell benyújtani ? itt olvashatja

Ideiglenes tartózkodási engedélyt (WHS) az ideiglenesen munkát vállaló turisták foglalkoztatására vonatkozó nemzetközi szerződések alapján Magyarország ideiglenes tartózkodási engedélyt állít ki, a szerződésekben meghatározott kvóták mértékéig.

  • Mely országokkal és hány fő részére biztosít kvótát a szerződés? itt olvashatja
  • Milyen okmányokat, okiratokat, iratokat kell benyújtani ? itt olvashatja

Tanulmányi célból tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, aki Magyarországon a köznevelés információs rendszerében működőként regisztrált köznevelési intézménnyel nappali rendszerű iskolai oktatás, vagy nappali oktatás munkarendje szerint létesít vagy létesített tanulói jogviszonyt, vagy államilag elismert felsőoktatási intézmény, vagy Magyarország területén engedéllyel működő külföldi felsőoktatási intézmény teljes idejű képzése keretében tanulmányok folytatása, illetve a felsőoktatási intézmény által szervezett, a tanulmányok folytatását előkészítő képzésben való részvétel érdekében kíván Magyarország területén tartózkodni.

Hallgatói mobilitási engedélyt az a hallgató kaphat, aki az Európai Unió más tagállama által kiadott tanulmányi célú engedéllyel rendelkezik, és aki mobilitási intézkedéseket is magában foglaló uniós vagy multilaterális programban, illetve két vagy több felsőoktatási intézmény között létrejött megállapodásban nem érintett, és az első tagállam által kiállított érvényes tanulmányi célú tartózkodási engedéllyel rendelkezik, és amennyiben külön jogszabály szerinti felsőoktatási intézményben kívánja folytatni tanulmányai egy részét.

  • Milyen okmányokat, okiratokat, iratokat kell benyújtani ? itt olvashatja

Önkéntes tevékenység folytatása céljából tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, aki közérdekű önkéntes tevékenység folytatása céljából kíván Magyarország területén tartózkodni, továbbá, aki az Európai Önkéntes Szolgálat rendszerének keretében végez önkéntes tevékenységet.

  • Ki NEM kaphat önkéntes tevékenység folytatása céljából tartózkodási engedélyt? itt olvashatja
  • Milyen okmányokat, okiratokat, iratokat kell benyújtani ? itt olvashatja
Új BTÁTV. szerinti célok

Vendég-önfoglalkoztatás célú tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, aki

  1. önállóan, ellenérték fejében végezhető tevékenységet (pl. egyéni vállalkozóként) kíván folytatni, vagy
  2. gazdasági társaság, szövetkezet vagy egyéb – jövedelemszerzési céllal létrejött – jogi személy (a továbbiakban együtt: gazdasági társaság) vezető tisztségviselőjeként kíván tevékenységet végezni. Csak olyan harmadik országbeli állampolgár kaphat vendég-önfoglalkoztatás céljából tartózkodási engedélyt, aki vezető tisztségviselőként egyben tagja is a gazdasági társaságnak.

Milyen okmányokat, okiratokat, iratokat kell benyújtani ?

Vendégbefektetői tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, akinek beutazásához és tartózkodásához magyarországi befektetéseire tekintettel nemzetgazdasági érdek fűződik.

Beruházás megvalósítása céljából kiállított munkavállalási célú tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, akinek foglalkoztatására beruházás megvalósítása érdekében kerül sor.

Foglalkoztatási célú tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat,

  1. aki a foglalkoztatásra irányuló jogviszonya alapján, ellenérték fejében, más részére, illetve irányítása alatt tényleges munkát kíván végezni,
  2. akinek magyarországi foglalkoztatására belföldi foglalkoztatóval kötött megállapodás teljesítése érdekében harmadik országban letelepedett munkáltatóval fennálló munkaviszonya alapján kerül sor (melynek esetében a belföldi foglalkoztató tekintendő a munkáltatójának).

Vendégmunkás-tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat,

  1. akinek a foglalkoztatója nyilvántartásba vett kedvezményes foglalkoztató vagy nyilvántartásba vett minősített kölcsönbeadó,
  2. aki a harmadik országbeli állampolgárok magyarországi foglalkoztatásáért felelős miniszternek a Védelmi Tanács jóváhagyásával kiadott rendeletében meghatározott harmadik ország állampolgára, és
  3. aki a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter által ki nem zárt foglalkozásban kíván munkát végezni.

Magyar Kártyát az a harmadik országbeli állampolgár kaphat,

  • akinek a tartózkodási célja az, hogy a foglalkoztatásra irányuló jogviszonya alapján ellenérték fejében más részére, illetve más irányítása alatt tényleges munkát végezzen, vagy
  • aki gazdasági társaság, szövetkezet vagy egyéb – jövedelemszerzési céllal létrejött – jogi személy tulajdonosaként, vezető tisztségviselőjeként az e tevékenységi körbe tartozó tevékenységén túl tényleges munkát végez.
  • Magyar Kártyát az a felsőfokú szakmai képesítéssel rendelkező harmadik országbeli állampolgár is kaphat, akinek magyarországi foglalkoztatására belföldi foglalkoztatóval kötött megállapodás teljesítése érdekében harmadik országban letelepedett munkáltatóval fennálló munkaviszonya alapján kerül sor.

Magyar Kártyát a harmadik országbeli állampolgár a fenti feltételek teljesítése esetén is csak akkor kaphat, ha

  • a felsőoktatásért felelős miniszter közleményében meghatározott szakmai képesítéssel rendelkezik,
  • hivatásos sportoló vagy hivatásos edző,
  • előadóművész, vagy
  • a mozgókép szakmai hatóság által, a mozgóképről szóló törvény által nyilvántartásba vett filmgyártó vállalkozásnál tényleges munkát végez.

Nemzeti Kártyát az a szerb vagy ukrán állampolgár kaphat, aki és foglalkoztatásra irányuló jogviszonya alapján, ellenérték fejében, más részére, illetve irányítása alatt tényleges munkát kíván végezni, ideértve a munkaerő-kölcsönzés útján történő foglalkoztatást is.

Képzés céljából tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, aki a Kormány vagy minisztérium által biztosított ösztöndíjas magyarországi képzésen vesz részt és teljesíti a jogszabályban meghatározott feltételeket.

Képzés céljából nem kaphat tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár, aki a tanulmányi célú tartózkodási engedély kiadására vagy meghosszabbítására vonatkozó feltételeknek megfelel.

Kiküldetés célú tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, aki

  • a kiküldetés célú tartózkodási engedély iránti kérelem benyújtásakor az Európai Unió tagállama által munkavállalás céljából kiadott tartózkodási engedéllyel rendelkezik, és
  • munkáját a kiküldő vállalkozással fennálló munkaviszony alapján Magyarország területén korlátozott ideig kívánja végezni
    • a kiküldő vállalkozás nevében és irányítása alatt, a kiküldő vállalkozás és a szolgáltatásnak az adott tagállamban működő címzettje között létrejött szerződés alapján,
    • a kiküldő vállalkozáscsoport tulajdonában lévő telephelyen vagy vállalkozásnál, vagy
    • a kiküldő munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó vállalkozás vagy munkaerőt rendelkezésre bocsátó vállalkozás által küldve egy Magyarországon letelepedett vagy hazánk területén működő vállalkozáshoz.

A kiküldő vállalkozás és a munkavállaló a kiküldetés idején munkaviszonyban áll egymással, a szolgáltatásnyújtás a kiküldő saját nevében és saját irányítása alatt, a kiküldő vállalkozás és a szolgáltatásnak az adott tagállamban működő címzettje között létrejött szerződés alapján történik.

Nemzeti érdekből az idegenrendészetért és menekültügyért felelős miniszter nemzeti érdekből kiállított tartózkodási engedélyt adhat. Az eljárása során Magyarország gazdasági, nemzetpolitikai, tudományos, kulturális és sport érdeket lehet figyelembe venni.

Az idegenrendészetért és menekültügyért felelős miniszter nemzeti érdekből tartózkodási engedélyt adhat annak a harmadik országbeli állampolgárnak is, akinek célja, hogy a foglalkoztatásra irányuló jogviszonya alapján, ellenérték fejében, más részére, illetve irányítása alatt tényleges munkát végezzen.